Lennundus ja kosmosetööstus

Saint-Gobain pakub kõrgefektiivseid tooteid lennundus- ja kosmosetööstuse valdkonnas tegutsejatele.

LENNUNDUS

Kontserni ettevõte Saint-Gobain Performance Plastics pakub laias valikus kõrgefektiivseid plastmaterjale, mis on välja töötatud spetsiaalselt lennunduse jaoks ja suudavad taluda äärmuslikke temperatuure: laagrid, kaablimantlid, tihendid ja vahud, istmete plastkonstruktsioonid, plastkile komposiitmaterjalide vormimiseks jne.

Saint-Gobain Performance Plastics pakub ka õhusõidukitele mõeldud radoome, mis on sageli valmistatud ettevõtte Saint-Gobain Quartz toodetavast Quartzeli kiust. Radoomid on komposiitmaterjalidest valmistatud kuplid, mis kaitsevad meteoradarit ja satelliitsidesüsteemi antenne. Tänu Saint-Gobaini radoomidele saavad reisijad nüüd lennu ajal internetis surfata ja reaalajas teleprogramme vaadata.

Lisaks on ettevõte Saint-Gobain Sully juba enam kui 50 aastat tootnud tipptehnoloogilisi aknaid lennundustööstuse jaoks. Eeskätt valmistab see Solidion®-klaasist kabiiniaknaid kommertslennunduses kasutatavatele õhusõidukitele, eralennukitele ja helikopteritele, aga ka esiklaase ning akrüülmaterjalist kabiinikatuseid hävituslennukitele.

Saint-Gobain ADFORS toodab Vetrotex-klaaskiudu, mida kasutatakse lennukite komposiitosades, et suurendada nende löögi- ning tulekindlust.

Lennukite turbiinides ja katetes kasutatakse ettevõtte Saint-Gobain Abrasives kaetud ja liimitud abrasiivmaterjale. Saint-Gobain Ceramic Materials toodab keraamilisi pulbreid ja valuplokke kõrge soojustakistusega katete jaoks. Suuremad lennukimootorite tootjad kasutavad neid uuenduslikke katteid termiliste blokaatoritena, et kaitsta mootori kuumenevate osade põhikomponente.

 

Lastly, Saint-Gobain Abrasives coated and bonded abrasives are used for aircraft turbine fans and cowlings. Saint-Gobain Ceramic Materials manufactures ceramic powders and ingots for high thermal resistance coatings. These innovative coatings are used by the main aircraft engine manufacturers as thermal barriers to protect essential components in hot parts of the engine.

KOSMOSETÖÖSTUS

Ettevõtte Saint-Gobain Ceramic Materials SIKA® ränikarbiiti kasutati Euroopa Kosmoseagentuuri tähevaatlussatelliidi Gaia peeglite ja põhikarkassi kosmoseteleskoobi valmistamiseks. See toode on väga jäik ja termilisele šokile vastupidav, vältides kosmosekiirgusest põhjustatud mehaanilist väsimust ning materjali vananemist. Ettevõte Saint-Gobain Crystals toodab stsintsillatsiooniandureid, mida kasutatakse kosmoses kiirguse (neutron- ja gammakiirguse) tuvastamiseks. 1998. aastal valmistas Saint-Gobain gammakiirguse spektromeetri, mis avastas Lunar Prospectori missiooni käigus Kuu pinnalt jää kujul vett.

Ettevõtte Saint-Gobain Performance Plastics kõrgefektiivsed vedrutihendid OmniSeal®, mis on valmistatud Fluoroloy® materjalist, ja Meldin® 7000 seeria polüimiidkomponendid (kolvi juhtrõngad, taldrikklapi juhiku muhv jt) suudavad taluda äärmuslikke temperatuure. Neid kasutatakse raketimootorite vedeliku-gaasi ühendussüsteemides, survestamissüsteemides ja kütuse ning muude vedelike pumpades. Näiteks on Saint-Gobain valmistanud enamiku viimase 60 aasta jooksul üles lennutatud rakettide tihendid (sh uusimatele SpaceX rakettidele). Kosmosetööstuses kasutatakse ka isemäärivaid Rulon®-laagreid, kuna need taluvad väga söövitavaid keskkondi. Samuti hinnatakse kõrgelt nende isemäärimist, madalat hõõrdumist ja suurt kulumiskindlust.

NASA kulguri Curiosity kiirgusdetektor kasutab ettevõtte Saint-Gobain Crystals valmistatud stsintsillaatorit, mis tuvastab ja identifitseerib neutroneid. See materjal kiirgab kokkupuutel kiirgusega valgust. Seejärel muudan andur selle elektrisignaaliks, mis varustab NASA-t andmetega planeedi pinna kiirgustaseme kohta.